Norveç Varlık Fonu Hakkında Bilgiler

krediustasi
Temmuz 17, 2017
norveç varlık fonu miktarı

Norveç Varlık Fonu aktif büyüklüğü 960 milyar dolar olan dünyanın en büyük fonudur . 1990 da gelecek nesillere güvence olarak kuruldu gelirini norveç’in dünyaya ihraç ettiği petrolden sağlıyor
Öyle büyük bir miktar ki dagıtıldığın da her norveç vatandaşına 170k+ dolar düşüyor

Yatırım Stratejisi Nedir?
Yatırımlarını %65 hisse senedi %5 gayrimenkul %30 ise devlet tahvillerine yapıyorlar

Hangi Şirketlerde Hisseleri Var?
Dünya çapında en yüksek yatırım yaptığı 3 şirket nestle(isviçre) , apple(abd) ve royal dutch shell . yatırım miktarları ise sırayla 6 – 5.3 – 4.8 milyar dolar.
Türkiyede de 2013 den sonra özellikle devlet tahvili yatırımlarına ağırlık verdiler hisse yatırımlarından daha fazla tahvil yatırımları var .
Türkiyede 48 şirkette hisse yatırımları bulunuyor  . en yüksek yatırımı 110 milyon dolar ile garanti bankasında , garanti bankasından %1.2 hisseye sahipler .  Pınar süt ürünlerinin ise 10 milyon dolar yatırımla %5 hissesine sahipler (en yüksek oy hakkı olduğu 20 şirketten biri pınar)
Ek olarak norveç hükümeti fonun “gelirlerinin” sadece %4 ünü kullanabilir ana fona dokunamaz fon gelirinin %96 sı 35 ülkedeki 500 den fazla kişininin yardımıyla yine yatırıma aktarılır

Bir önceki yazımız olan İşletme Nedir ? başlıklı makalemizde işletme, işletme bölümü ve işletme yönetimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Dmca project