Kredi Notu

krediustasi
Aralık 2, 2016
kredi notu

Hepimiz zorunlu ihtiyaçlar ve lüks ihtiyaçlar ile hayatımızı sürdürüp gidiyoruz. Ama Bazen o kadar abartıyoruz ki her altı ayda bir yada her yıl çıkan yeni modelleri almaya çalıyoruz bütçemiz olmasa bile. Bazen o çok pahalı olan akıllı telefona ulaşmak için kredi kartı limitini bile zorluyoruz ya da ihtiyaç kredisi kullanıyoruz.

Kredi Notu Nedir?

İhtiyaç kredisi kullanabilmek için ya da kredi kartı sahibi olabilmek için en önemli faktör kredi notu yeterliliğidir. Peki kredi notu nedir? Kredi Kayıt Bürosu tarafından toplanıp analiz edilen sayısal bir değerdir. Bankalarla olan finansal işlemlerimize göre belirlenen bir puandır. 0 ile 1900 arasında belirlenir. Yani her isteyen kredi kartı alamaz ya da kredi çekemez. Kredi notunuz yeterli bir derecede olması gerekir. Aşağıdaki tabloda puanlar ve dereceleri verilmiştir.

kredi notu renkleri

kredi notu renkleri

 

 

Durum böyle olunca ve herkes kredi kartı kullanıp kredi çeker olunca kulağımız kredi notu ismine iyice aşina oldu ister istemez. Çünkü her banka ve kredi finans kuruluşları kredi notumuza diğer adıyla kredi puanımıza bakarak finansman sağlıyor. Artık hepimiz benim kredi notum kaç acaba diye merak ediyor ve findeks‘ ten kredi notumuza bakıyoruz.

Kredi Notu Yükseltme

Kredi kartları ödeme kolaylığı sunması, taksit seçenekleri olması ve ekstra puanlar vermesi sebebiyle yıllar geçtikçe daha da yaygın kullanılmaktadır. Kredi kartı sahibi olmak isteyenler de kredi notunu öğrenip kredi notu az riskli veya risksiz grubunda yer alıyorsa rahatça kredi kartı başvurusu yapabiliyor ve olumlu cevap alıyor. Dolayısıyla kredi kartı sahibi olmak ve ihtiyaçlarınız için ihtiyaç kredisi kullanmak istiyorsanız kredi notunuzun iyi olması için bankalarla olan işlemlerinizi iyi ve güncel tutmalısınız ve ödemelerinizi aksatmamalısınız. Eğer sizde kredi notunuzun yükselmesini ve hep yüksek kalmasını istiyorsanız sitemizde ki “kredi notunu yükseltme yolları” adlı konumuzu incelemenizi öneririz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir? başlıklı makalemizde kredi notu arttırma, kredi notu güncelleme ve kredi notu rengi hakkında bilgiler verilmektedir.

Dmca project