Kredi Derecelendirme Notları Hakkında Bilgiler

krediustasi
Eylül 29, 2017
kredi dereceledirme kuruşları

Kredi derecelendirme notu nedir ?

Ülkelerin ekonomik durumları baz alınarak bazı kredi derecelendirme kuruluşları yapılan ekonomik yatırımlar ve ülkenin genel ekonomisine göre puanlar vererek bu konuda yabancı yatırımcılar için bilgi sahibi olunmasını sağlamaktadır.

Kredi Derecelendirme Kuruluşların İşlevi

Özellikle 3 farklı kredi derecelendirme kuruluşunun bulunduğu günümüzde Standart Poor’s , Fitch ve Moody’s ülkelerle çeşitli kredi notları vermektedir. Özellikle Gelişmekte olan ülkelere ve Gelişmiş olan ülkelerin ekonomisini yakından takip eden bu 3 kuruluşun verdiği olumsuz puanlardan sonra ülkelerde ciddi anlamda ekonomik küçülmelerde meydana gelmektedir. Son derece önemli olan bu kuruluşların özellikle ülkemize son zamanlarda verdiği düşük puanlardan sonra oldukça ismini duyar olduk.

Kuruluşların Türkiye Notları

Standart Poor’s’un Türkiye için 27 Mart 2017 tarihinde verdiği puan Negatif ve derecesi ise BB+’dır. Fitch’in ise ülkemize verdiği derecelendirme puanı durağan olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle burada derece olarak yine BB+ olan ülkemizin ekonomisi yinede ayakta kalma başarısı göstermektedir. Moody’s’in verdiği puan ise ülkemiz içi Ba1 Negatif yönünde karşımıza çıkmaktadır. İşte merak edilen kredi derecelendirme notları ve ülkemize son zamanlarda verdikleri puanlar.

Bir önceki yazımız olan Turkcell Kredi Notu Sorgulama başlıklı makalemizde türkcell kredi notu ve turkcell kredi notu sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Dmca project