Kredi Çekebilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

editor
Kasım 15, 2016

Bankaların en çok kar elde ettiği ürünlerinin başında krediler gelir. Bankalar, kredilerde yapmış olduğu kampanyalarla daha fazla kredi kullandırma yarışlarına girmişlerdir. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi bankalar kredilerden her ne kadar çok fazla kar elde etseler de kredi kullandırırken bazı gerekli şartların olmasını ve yerine getirilmesini isterler. Eğer ki şatlar olmazsa bankalar kredi onayı vermeyeceklerdir. Kredi Çekebilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir? yazımızda maddeler halinde kredi kullanabilmek için gerekli şartlardan bahsedeceğiz.

Kredi Şartları Nelerdir

.Yaş Sınırı: 18 yaşından küçük olanlar kredi başvurusu yapamamaktadır. 18 yaş üstü tüketicilerin kredi kullanabileceği şartta bankalar 65 ile 80 yaş arasında ki kişilere de kredi kullandırma konusunda kısıtlamalar yağmaktadır. Bu yaş aralıklarında ki kişilerin ölme ihtimallerini düşünen bankalar kredi kullandırırken gerekli garantörü sağlamadan kredi onayı vermemektedir.

SGK Kaydı: Bankaların kredi başvuru şartlarından biri de kredi kullanacak kişinin SGK kaydının olması ve maaşlı müşterilerinin en az 6 aydan beri aynı yerde çalışma zorunluluğu bulunmaktadır. SGK kaydı olmayan ve maaşı olmayıp başka kaynaklardan geliri olanlarda ise kefillik ve teminat gösterilmesiyle kredi onayı verilmektedir.

Kredi Notu: Bankalar için olmazsa olmazı olan kredi notları, kredi onayında aktif rol oynamaktadır. Kredi notu kırmızı ve çok riskli sınıfında olan kişilerin kredi başvuruları kabul edilmemektedir. Ancak bankalara kullanılacak kredi tutarından daha yüksek değerde olan teminatların sunulması veya en az iki tane kredi notları yüksek ve memur, işçi ve sabit maaşı olan diğer çalışanların kefillikleriyle kredi kullanabileceklerdir. Kredi notu 1400 ve üstü olanlar ise bankalardan kullanacakları kredi miktarı çok büyük olmamak şartıyla kefilsiz, ipoteksiz kredi kullanabileceklerdir.

Gelir Belgesi: Bankalar kredi kullandırırken mutlaka kullandırılan kredinin geri dönmesi için müşterilerinden gelir belgesi talep edeceklerdir. Sabit maaşı veya maaş dışında kira, faiz, çiftçilik gibi gelirleri olanların gelir belgelerini bankalara ibraz etmesi gerekir. Bankanın kredi şartlarından biri de maaş ile kullanılacak kredi arasında ki orantıdır. Şöyle ki kullanılacak kredinin aylık taksitleri, gelir belgesinin aylık tutarının %40 oranını geçmemesi gerekir. Aylık ödeme tutarının gelir belgesinin yarısını geçiyorsa kredi onayı verilmez. Çünkü bankalar kira, yiyecek  giderleri, elektrik, su, telefon, çocuk sayısı, eğitim giderleri gibi masrafların da olacağını düşünerek kredi taksit tutarlarının gelir belgesinin %40 oranını geçmeme şartı koymaktadır.

Mevcut Borçlar: Bankalar, kredi başvurusu yapanların gelir belgeleri dışında piyasaya mevcut borçlarının toplamını da araştırırlar. Kredi kullanacak kişinin devam eden kredileri, kredi kart borçları gibi diğer borçları da kredi onayında dikkate alınan değerlerdir.

Bir önceki yazımız olan Denizbank Kredi Başvurusu başlıklı makalemizde denizbank kredi başvuru yöntemleri, denizbank kredi başvurusu ve denizbank kredi faiz oranları hakkında bilgiler verilmektedir.

Dmca project