Devlet Destekli Konut Mevduat Hesabı

editor
Kasım 8, 2016

Devlet, ilk kez konut sahibi olacak kişilere devlet destekli katkı payı projesini hayata geçirmiştir. Bu proje kapsamında konut mevduat hesabına 3 yıl boyunca para yatıran hesap sahipleri devlet katkısı kazanmaya hak kanacaklardır. Bu yazımızda devlet destekli konut mevduat hesabı hakkında geniş bilgiler vereceğiz.

Devlet Destekli Konut Mevduat Hesabının Özellikleri

Devlet destekli konut mevduat hesabının şartlarına baktığımızda;

.T.C vatandaşı olmak

.Sadece Türkiye’de faaliyet gösteren bankalardan konut mevduat hesabı açmak.

.Ayın isime birden fazla konut mevduat hesabı açılamamaktadır.

.18 yaşından küçükler konut mevduat hesabı açtırmamaktadır. Ancak ebeveynlerin izni veya ebeveynlerin çocukları adına açacakları hesaplarla projeye dahil olabilmektedirler.

. Konut mevduat hesabı ortak açılamaz. Sadece bir kişi kendi namına hesap açabilecektir.

. Ödeme miktarları her yıl asgari ücretin belirlenmesiyle değişmektedir. Ödemeler aylık veya üç aylık şeklinde yapılabilmektedir. Üç aylık ödemelerde aylık belirlenen rakamın üç aylığı birden yatırılması gerekmektedir.

. Devlet desteği alabilmek için hesaba düzenli para yatırılması gerekmektedir. Aylık ödeme yapacaklar yılda en fazla 3, üç aylık ödeme yapacaklar ise en fazla 1 defa ödemeleri geciktirebilirler. Bu gecikme sınırını aşanlar devlet katkısından faydalanamayacaktır.

.Hesaba uygulanacak faiz oranını devlet belirlemeyip, banka ile hesap sahibi arasında yapılacak sözleşmede belirlenecektir. Bu yüzden tek bankaya gitmektense diğer bankaları dolaşıp faiz araştırması yapılması hesap sahibinin menfaatine olacaktır.

.Banka ile hesap sahibi arasında varılan faiz anlaşması sonrası, her yıl sonunda taahhuk eden faiz ana paranın üzerine ilave edilecektir.

.Hesabın açılıştan sonra hesaba aktarılması gereken asgari tutarın yine hesapta kalması şartıyla yılda 2 defa hesaptaki para çekilebilecektir.

.2016 asgari ücret üzerinden yapılan hesaplamalarla, konut mevduat hesabına yaylık yatırılması gereken asgari tutar 264 TL olarak belirlenmiştir. Üç aylık ödeme yapanlarda ise bu rakam 792 TL olarak belirlenmiştir.

.3 yıldan önce parasını çekmek isteyenler bankanın vereceği faizden kesinlikle yararlanamayacaklardır.

Devlet Katkı Payının Hesaplanması

Gelelim konut katkısının nasıl hesaplanacağına. Açılan konut mevduat hesabının süresine göre alınacak destek fiyatları değişmektedir. Şunu hemen belirtelim ki devlet katkısı olarak en fazla alınacak rakam 15.837 TL’dir. Ancak bu rakam 2016 yılı için geçerli olup, ileri ki yıllarda asgari ücretlerde ki değişikliklere göre devlet katkı rakamları da değişikliğe uğrayacaktır. Buna göre;

36-47  ay arası birikimi olanlar, birikim tutarının %15’i kadar devlet desteği alacaklardır. 36-47 ay için alınabilinecek maksimum destek rakamı 13. 725 TL’dir.

48-59 ay arası birikimi olanlar, birikim tutarının %18’i kadar devlet desteği alacaklardır. 48-59 ay için alınabilinecek maksimum destek rakamı 14. 781 TL’dir.

60 ay ve üzeri birikimi olanlar ise birikim tutarının %20’si kadar devlet desteği alacaklardır. 60 ay ve daha üstü birikimler için alınabilinecek maksimum destek rakamı 15. 837 TL’dir.

Bu konularda ilginizi çekebilir

Devlet Destekli Çeyiz Hesabı Nedir?

2017 yılı KOSKEB Kredisi Nasıl Alınır?

Bir önceki yazımız olan 2016 Kira Bedellerinin Bankaya Yatırılma Zorunluluğu başlıklı makalemizde 2016 Kira Bedellerinin Bankaya Yatırılma Zorunluluğu, iş yeri kiraları artık bankalara yatırılacak ve kira bedelini bankaya yatırmayanlara ceza geliyor hakkında bilgiler verilmektedir.

Dmca project