Borsa Nasıl Oynanır ve Nasıl Para Kazanılır?

editor
Kasım 1, 2016
borsa nasıl oynanır

Her türlü ticari mallar ve değerli kağıtlarının alınıp satıldığı piyasalara borsa adı verilir. İyi bir eğitim alınması ve günlük olarak yapılan işlemlerin takibi, analiz edilmesi, borsa oynayanlara yüksek getiriler getirdiği bilinen bir gerçektir. Bu yazımızda Borsa Nasıl Oynanır ve Nasıl Para Kazanılır? Sorusunu basit bir anlatımla anlatmaya çalışacağız.

Borsa Nasıl Oynanılır

İnternetin gelişmediği dönemlerde yatırımcılar borsa salonlarına giderek borsa oynarlar ve işlem yaparlardı. Ancak günümüzde internet ağının genişlemesi hatta cep telefonlarına kadar girmesi, borsada işlem yapacak yatımcıları, borsa salonlarına gitmeden oturdukları yerde borsada işlem yapmasına olanak sağlamıştır. Borsada işlem yapabilmek için öncelikle aracı kurumlar aracılığıyla (Broker ) veya çalışmış olduğunuz bankalardan yatırım hesabı açtırılması gerekir. Dilerseniz çalışmış olduğunuz bankanın mobil bankacılık uygulamasını akıllı cep telefonlarına indirilip borsada işlem yapılabilmektedir. Borsada işlem yapabilmek için mutlaka bir aracı kurum ile sözleşme yapmanız gerekir. Günümüzde aracı kurum olarak broker şirketleri veya bankalar kullanılmaktadır. Bankalar, borada yapılan işlemlerden almış oldukları komisyon bedellerinin brokerlere göre daha düşük olması bir avantajken, broker şirketleriyle yapılan borsa işlemleri için yardım alınması, destek vermesi, detaylı veri akışı sağlaması, her an hazır bir danışman hizmeti vermesi de brokerler için bir avantaj sağlamaktadır.  Yine bankalar arcılığıyla genellikle Borsa İstanbul piyasasında işlem yapılırken aracı kurumlar sayesinde yurt dışı piyasalarında işlem yapabilme olanağı sağlamaktadır.

Borsa Nasıl Para Kazanılır

Gelelim borsada nasıl para kazanılır? Sorusuna. Hiçbir borsa eğitimi, bilgisi olmayan, borsada işlem gören ürünlerin takibini, verisel dolaşımlarını takip etmeyen, bir gecede 1 basıp 100 alma, bir gecede zengin olma hayaliyle borsa oynayanların sonu hep hüsran olmuştur.  Borsa adeta bir psikolojik savaş vereceğiniz bir yerdir. Yeri gelecek işlem gören hisseleriniz bir gecede düşebilecektir. O yüzden biraz çelik irade sahibi olmanız gerekecektir. Borsa oynayacaklara en büyük tavsiyemiz bütçemizi zorlayacak yatırımlar da yapmamasıdır. Borsada gün içinde çok fazla işlem yapmak yatırımcısını daima kaybettirir. Çünkü bazı yatırımcılar, gün içinde daha fazla kar elde edebilmek için çok fazla alım satım yapmaktadır. Bu da alım ve satımlarda zarar etmesine ve bir zaman sonra elindeki avucundakini kaybetmesine neden olmaktadır. Borsadan para kazanmanın yolu yukarıda da bahsettiğimiz gibi borsa eğitimden geçmektedir. Borsa terimlerini, yaşanacak ekonomi, siyasi, askeri buhranlar sonrası ne olacağını, kulaktan dolma bilgilerle alım satım yapmayan, işlem analizleri yapan, grafik eğilimleri inceleyen yatırımcılar borsada sürekli kazanacaklardır.

Bu konularda ilginizi çekebilir.

Borsada Manipülasyon Nedir?  

 Forex Nedir?

 

Bir önceki yazımız olan Borsada Manipülasyon Nedir? başlıklı makalemizde borsada manipülasyon nasıl yapılır, manipülasyon ve manipülasyon çeşitleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Dmca project