Borç 5 Yıl Ödenmezse Silinir Mi

krediustasi
Aralık 21, 2016

Borç 5 Yıl Ödenmezse Silinir Mi

Günümüzde kredi çekmek ve kredi kartı almak çokta zor değil artık. Ama kredi ödemek bazen zor olsa gerek çünkü ülkemizde ödenmeyen ve yasal takibe düşen kredi ve kredi kartı borçlusu sayısı oldukça çoğaldı. Bu makalemizi okuduğunuza göre belki sizinde dosyanız var veya yakın çevrenizden birinin icralık kredi durumu var. Beş yıl içinde borç ödenmezse silinir mi konusu çok merak edilen ve halk arasında yanlış yorumlanabilen bir konudur.  Peki bankalara borçlarını ödeyemeyenlere ne oluyor, siliniyor mu, bir zaman sonra af mı oluyor.

Borç Ne Zaman Silinir?

Borç nasıl yasal takibe düşer, öncelikle borcun icralık olması ve ardından sırasıyla gelen işlemleri belirtelim. Borcun takibe düşmesi yani icralık olması ve sonrasında alakalı icra dairesi tarafından borçluya ödeme emrinin tebliğ edilmesi ve daha sonra da borçlunun mal beyanında bulunması, haciz işlemin yapılması, haczedilen malların satılması işlemleri sırayla gelmektedir. Bu belirttiğimiz süreç tamamlandı ve borçlunun bütün malları haczedilip satıldı diyelim ama yinede bankaya olan borcu ödemeye yetmedi ve borç bitmedi. O halde ne olacak. Sık duyulan bir duyum var bankalara 5 sene içerisinde ödenmeyen borçlar silinir. Öyle mi acaba? Bu borç silinir lafını o kadar çok duyduk ki. Hatta bazıları o kadar abartıyor ki hali beş sene borçlulardan kaçarım borcum silinir diyor. Kimse borcunu sildiremez de unutturamaz da ve hiç kurum kuruluş alacağından vazgeçmez. Ha belki ne olur, alacağı miktarın bir kısmından vazgeçer ya da faizinden vazgeçer o kadar yani.

Borcun Ödenmemesi Durumu

Kredi olsun ya da kredi kartı olsun, zaman aşımı ve borç silinmesi konusu olsun, ülkemizde bu hususlarla ticari ve kanuni düzenlemeler borçlar kanununda düzenlenir. Bankalara olan borcu 5 sene içerisinde ödemediğimizi var sayarsak ya da icra yapılıp mallar satılıp borç bitmemişse, bankanın yapacağı şey maaşınızın dörtte birini yani çeyreğini aylık olarak kesilip bankaya ödenmesini sağlamaktır. Ama şunu da unutmamak gerekir ki kendi adınıza yeni bir mülk almanız  halinde de bunları derhal icra yolu ile alıp satabilirler ya da diğer bir bankada açacağınız hesabınızdaki nakit paranızı da haczettirebilirler.