Bireysel Kredi Vadeleri 48 Ay Oldu

editor
Ekim 19, 2016

Bireysel Kredi Vadeleri 48 Ay Oldu

Bankaların vermiş olduğu krediler arasında en çok tercih edilen ve kullanılan kredilerin başında bireysel krediler gelmektedir. Ancak bireysel kredilerin 36 ay vade ile sınırlı olması nedeniyle bankalar, kredi talebinde bulunan müşterilerinin maaşlarının yetersiz olması nedeniyle yüksek meblağlı bireysel krediler vermemekteydi. Ancak 21 Eylül 2016 tarihinde başbakan Binali Yıldırım’ın kamuoyuna yaptığı açıklamalarla artık bireysel kredilerde vade süresi 48 ay olmuştur.

36 Ay Vadeli Bireysel Kredilerde Yüksek Meblağlı Krediler Kulllanılamıyordu

Bankalarla sürekli çalışan ve sürekli kredi alımları yapanlar bilir ki 2013 yılına kadar bankalar 48 ay hatta 60 aya varan vadelerle bireysel krediler vermekteydi. Ancak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun bireysel kredilerin vade sürelerinde getirmiş olduğu sınırlama ile bireysel krediler 36 ay vadeye kadar verilmeye başlandı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun, bireysel kredilerde vade sürelerinde ki değişikliği en çok tüketicileri zor duruma düşürmüştür. Yüksek meblağlı kredi tutarlarını vade süresinin azlığından dolayı alamıyorlardı. Hele ki asgari ücretli ve gelir belgesi düşük olanların yüksek meblağlı kredilerin geri ödeme tutarlarının yüksek olması ve maaş ve gelirlerinin %50’sini geçmesi gibi nedenlerden dolayı bankalar, o müşterilerin yüksek meblağ kredilerini onaylamamıştır.

Banka ve Kredi Kartları Hakkında Değişiklik İçeren Yönetmelik Yayınlandı

Bireysel kredilerin vade sürelerinin düşük olmasından dolayı en çok şikayetçi olan kesimlerin başında da bankalar gelmektedir. Çünkü vade süresinin az olmasından dolayı yüksek meblağlı krediler veremiyorlardı. Bu da bankaların zarar etmesine ve beklentilerin altında kar marjlarına neden olmaktaydı. Bankalar, bu konuda hem hükümetten hem de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumundan yardım talep etmişlerdir. Tüketicilerin ve bankaların bireysel kredilerin vade süreleriyle ilgili taleplerine duyarsız kalmadı ve banka ve kredi kartları hakkında değişiklik içeren yönetmelikle kredi kartlarıyla yapılacak alışverişlerde bazı ürünlerin taksit sayılarını yükseltirken bazılarını da düşürmüştür. Yine aynı yönetmelikte konut kredilerinde satın alınacak konutun ekspertiz değerinin %75’’den, %80’e çıkarılmasına karar verildi. Aynı yönetmelikte bireysel kredilerin vade süresiyle ilgili değişikliğe gidildi ve daha önce 36 ay vade ile kullanılabilen Tüketici kredilerinde taksit sayısı 48 aya çıkarılmıştır.

Yeni faiz düzenlemeyle beraber bankalar hazırlıklarını tamamladı ve müşterilerine 48 ay vadeli bireysel kredi paketlerini sunmaya başladı.

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizde ev hanımları nasıl kredi alabilirler ve Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Dmca project