Altın Fiyatları Neye Göre Değişir

krediustasi
Aralık 12, 2016
altın neden pahalanır

Altın Fiyatları Neye Göre Değişir

Altın ülkemizde ve dünya da birçok kişinin güvendiği yatırım araçlarından biridir. Değerli bir maden türü olan altın özellikle de düşük fiyattan piyasada iken hemen satın alınmak istenir ve de yükseldiğinde de hemen bozdurularak kar elde edilebilir. Altın sadece elinizde somut olarak alınıp satılmaz. Her bankada mevcut olan altın hesabı türünden açılan hesaplarda da tutulabilir ve alınıp satılabilir. Ama özellikle ülkemizde meydana gelen üzücü olaylar ve ekonomik çalkalanmalar yüzünden altın fiyatları yerinde durmuyor hemen her şeyden etkileniyor. Son günlerde altın gramı 134 liraya kadar çıkmış ve tekrar 130 liranın altına düşmüştür. Ucuzken alıp 134 liradan satanlar kazançlı çıktılar. Ama 134 liradan alanlar bugün satmayıp elinde tutarak yükselmesini beklemektedir. Durum böyle olunca herkesin aklına şu soru gelir; altın piyasasının altın fiyatlarının neye göre değiştiğidir. Bu sebepleri başlıklar halinde sıralayalım.

Arz ve Talep Altın Fiyatını Etkiler

Altın fiyatında yani piyasasında meydana gelen bu sık değişimlerde en önemli neden arz talep değişiklikleridir. Piyasada bir güvensizlik olduğu zaman altın yatırımı en güvenli liman olarak görülür ve de hemen birçok kişi altına yönelir. Ama bazı dönemlerde de tam tersine olarak yatırım miktarı daha az talep görür ve bu da altın piyasasının değer kazanıp kaybetmesinde belirleyici bir faktör olur. Yani piyasada az olan şeyin değeri yükselir.

 

Dolar Altın Fiyatını Nasıl Etkiler?

Ülkemizde sürekli fiyatı değişen altın ve dolar ilişkisini düşünürsek ikisi arasında ters bir orantı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü piyasayı takip ettiğinizde ya dolar artıyor altın düşüyor, ya da altın artıyor dolar düşüyor şeklinde görürsünüz genelde. Yani Dolar ne kadar yükselirse, altın değeri düşecektir. Altına olan talebin azalması demek, arz durumunun yani sunumun aynı olması durumunda altın değerinin düşmesi halidir. İnsanların farklı yatırım araçlarına yönelmesi durumunda altına olan talep yani istek azalacağından altında düşme durumu oluşur.

Küresel Olaylar Altın Fiyatını Etkiler

Ürün ve hizmetlerin fiyatlarında ki genel artış enflasyon olarak tanımlanır. Yani enflasyon şu dur bir yerde ne kadar alım gücü yüksekse enflasyon o kadar azalmış demektir. Küresel düzeyde yaşanan yüksek enflasyon durumlarında altına olan talep artar çünkü yatırımcılar paralarını güvence altına almak ister. Bu nedenle de altın fiyatları artmaya başlar. Tam tersi durumda da küresel enflasyon düşünce altın fiyatı düşmeye başlar.

Altının Yükselme Sebepleri

Sizin de bildiğiniz gibi güvenilir bir yatırım aracı olarak görülen altın, özellikle ekonomik kriz dönemlerinde daha fazla değer kazanıyor çünkü altına talep artıyor. Piyasada altın azalınca da değeri artıyor. Eğer siz de altına yatırım yapmak istiyorsanız sarraflardan ya da bankaların gram altın hesaplarından altının fiyatı düştüğü zaman altın alıp bekleterek altının değerinin yükseldiği dönemde de bunu satarak kar gerçekleştirebilirsiniz. Diğer bir makalemiz olan sahte altın nasıl anlaşılır konusunu inceleyebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan 5 Yılda Altın Yatırımcısına Ne Kadar Kazandırdı? başlıklı makalemizde 5 yılda altın ne kadar kazandırdı, altının 5 yıl içinde ne kadar değer kazandı ve Son 5 Yılın Altın Fiyatları Grafiği hakkında bilgiler verilmektedir.

Dmca project